426
نام روزنامه : روزنامه مستقل تاریخ انتشار : 1399/09/05
تخریب آلونک پیرزن بی‌پناه و سرپرست خانواده در بندرعباس که انتشار تصاویر و خبرهای آن در شبکه‌های اجتماعی آن را به واقعه‌ای جهانی تبدیل کرد اولین اقدام از این نوع نبوده و تا زمانی که استفاده از زور و قدرت در قانون شهرداری‌ها حرف اول را می‌زند آخرین آن هم نخواهد بود. محاسبه میزان آسیبی که انتشار خبر این واقعه و خبرهای مشابه آن تاکنون بر اعتبار ما در افکار عمومی مردم جهان وارد کرده به آسانی امکان‌پذیر نیست و انجام آن برعهده‌ی کسانی است که وقتی تریبون و مقامی به دست می‌آورند سنگ دفاع از نظام را بر سینه می‌زنند، منتقدان خیرخواه و بی‌غرض و مرض برخی عملکردهای نادرست ارگان‌ها و نهادها را با وارد کردن انواع تهمت‌ها و نسبت‌های ناروا مورد همجه‌های لفظی قرار می‌دهند؛ اما زمانی که پشت میزهای مدیریت و تصمیم‌گیری خود می‌نشینند به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند اعتبار و آبروی نظام در انظار مردم ایران و جهان است.
1399/09/05
423
نام روزنامه : روزنامه صمت تاریخ انتشار : 1399/09/02
از قرائن موجود چنین برمی‌آید که نه دولت و به‌تبع آن نه بانک مرکزی عزمی برای کاهش نرخ ارز یا حتی رساندن آن به سطح تاب‌آوری اقتصاد ندارند. از همه تأسف‌بارتر اینکه حالا مدتی است با تبدیل شیوع کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن به اصلی‌ترین سوژه کلامی مقامات بلندپایه کشور، موضوع افزایش نرخ ارز و تاثیرات فلج‌کننده آن بر تولید و صنعت و تجارت و زندگی روزمره مردم تا حدی به فراموشی سپرده شده ‌است.
1399/09/02
422
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1399/08/28
جامعه ما از گذشته تا به امروز با دولتمردانی که به‌طور ادواری زمام امور کشور را در دست می‌گیرند، در یک گسست روحی و معنایی به‌سر می‌برد. مشابه چنین گسستی در نظام‌های حکومتی حزبی یا اصلا وجود ندارد یا اگر دارد به شدت و گستردگی کشور ما نیست. در بسیاری از نظام‌های حکومتی حزبی شناخت مردم از رهبران احزاب، دولتمردان و شهرداران برآمده از رقابت‌های انتخاباتی به قدری گسترده است که در اغلب موارد مردم از جزییات مربوط به زندگی شخصی آنها آگاهی دارند. از میزان حقوق و درآمد، از میزان و نوع تحصیلات و از سوابق کاری و مدیریتی گرفته تا وضعیت خانوادگی، با در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی هر زمان که یکی از احزاب مطرح سیاسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، مجالس قانونگذاری یا انتخابات شوراهای شهر موفق به کسب اکثریت آرای رای‌دهندگان می‌شود، منتخبان برآمده از انتخابات از شخص رییس دولت گرفته تا وزرای کابینه و نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر و شهرداری که از سوی شورای شهر منصوب می‌شود، افرادی از هر جهت شناخته شده برای مردم و رای‌دهندگان هستند و به همین سبب می‌توانند حس اعتماد افکار عمومی نسبت به توانمندی، تخصص و شایستگی در انجام مسوولیتی که بر عهده گرفته‌اند را جلب کنند.
1399/08/28
420
نام روزنامه : روزنامه مستقل تاریخ انتشار : 1399/08/14
مدتی پیش خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در پیامی احساسی و بی‌سابقه در میان سیاستمداران اروپایی از مردم آن کشور ملتسمانه تقاضا کرد تا جایی که می‌توانند فاصله‌گذاری اجتماعی، قرنطینه خانگی و دیگر پروتکل‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را رعایت کنند. خانم مرکل در پیام خود خطاب به مردم آلمان گفت اگر شما خودتان پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با ویروس کرونا را رعایت نکنید، اقدامات و دستور‌العمل‌های صادر شده از سوی دولت به تنهایی در مبارزه با این ویروس مرگبار کاری از پیش نخواهد برد و ما هر روز شاهد مرگ شمار بیشتری از مردم آلمان در نتیجه ابتلا به این ویروس خواهیم بود. اوج پیام احساسی خانم آنگلا مرکل خطاب به مردم آلمان آنجا بود که با صدای لرزانی گفت این آماری که هر روز از سوی نهادهای بهداشتی و درمانی آلمان درباره میزان تلفات بیماران کرونایی منتشر می‌شود، صرفاً اعداد و ارقام نیستند بلکه کسان و عزیزان ما، مادرها و مادربزرگ‌ها، پدران، عموها و دیگر بستگان ما هستند که بر اثر ابتلا جان خود را از دست می‌دهند و ما مردم آلمان هر روز در غم از دست دادن یکی از عزیزانمان سوگوار می‌شویم.
1399/08/14
419
نام روزنامه : روزنامه صمت تاریخ انتشار : 1399/08/11
دخالت نکردن دولت در تعیین قیمت‌ها با هدف افزایش انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی به‌منظور افزایش تولید، رقابتی شدن بازار و ایجاد هرچه بیشتر اشتغال از شاخص‌های مهم اقتصادهای آزاد ملهم از تئوری‌های نولیبرالیسم اقتصادی است که براساس آن دولت‌ها نباید کمترین دخالتی در تصدی‌گری‌های اقتصادی داشته باشند. براساس همین نظریه اقتصادی حتی دولت نباید بودجه‌ای را صرف تامین بیمه‌های درمانی برای مردم کند و ایجاد چنین پوشش‌های بیمه‌ای باید به شرکت‌های بیمه خصوصی سپرده شود.
1399/08/11
418
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1399/08/06
کشور ما هم مانند دیگر کشورهای جهان حدود ۱۰ ماه است که با هیولایی به نام ویروس کرونا درگیر شده ولی به جز یک دوره کوتاه‌مدت که تلفات این ویروس در کشور دورقمی شده بود، در بقیه این ایام خصوصا در یکی دو هفته اخیر شاهد روند صعودی قربانیان مبتلا به ویروس کرونا و عبور تعداد تلفات روزانه از مرز ۳۰۰ نفر بوده‌ایم. در آمریکای ابرقدرت هم وضعیت شیوع و آمار روزانه قربانیان ویروس کرونا چندان بهتر از کشور ما نیست. افزایش چشمگیر آمار قربانیان ویروس کرونا در انگلیس هم دولت محافظه‌کار بوریس جانسون را دچار وحشت و سردرگمی کرده است. اما در یک نگاه اجمالی متوجه می‌شویم دلایل گسترش شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار تلفات آن در کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگری که وضعیتی مشابه ما دارند، متفاوت است.
1399/08/06
416
نام روزنامه : روزنامه صمت تاریخ انتشار : 1399/07/27
مدت‌هاست شمار زیادی از اقتصاددانان و تحلیلگران دلسوز اقتصادی با مشاهده شدت و سرعت گرفتن روند کاهش ارزش پولی ملی و سیر صعودی بی‌سابقه نرخ دلار، همان ارز خارجی که شیشه عمر تولید و صنعت و تجارت و بانکداری ما به آن گره خورده و با در نظر گرفتن افزایش نجومی نرخ کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای، هشدار می‌دهند که اقتصاد ایران در آستانه فروپاشی و ونزوئلایی شدن است، اما شوربختانه گوش هیچ یک از دولتمردان، مسئولان و برنامه‌ریزان اقتصادی و کسانی که در حاکمیت دست در فعالیت‌های کلان اقتصادی دارند، بدهکار این هشدارها نیست؛ جز آنکه گهگاه برخی از دیگر مقامات بلندپایه، در سخنرانی‌های خود ضمن بیان مشکلات اقتصادی کشور، منتقدان و هشداردهندگان را به سیاه‌نمایی متهم می‌کنند و به کلی منکر ونزوئلایی شدن اقتصاد کشور می‌شوند.
1399/07/28
415
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1399/07/21
در همین ابتدای یادداشت می‌توانم به ضرس قاطع بگویم اگر آقای رییس‌جمهور در طول هفته، هر روز ۲۰ دقیقه، بله فقط ۲۰ دقیقه از وقت خود را صرف مرور و مطالعه تیتر مقالات و گزارش‌هایی که در نقد عملکرد و سیاست‌های اقتصادی دولت ایشان در مطبوعات به چاپ می‌رسد، کنند، هم نگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به وضعیت اقتصادی کشور پیدا خواهند کرد و هم مشاوران و اطرافیان‌شان دیگر نخواهند توانست مطالب پالایش‌شده و باب میل خود را از مطبوعات استخراج کنند و به سمع و نظر ایشان برسانند و درباره مسائل اقتصادی و اجتماعی آدرس اشتباهی به آقای دکتر روحانی بدهند ..
1399/07/21
414
نام روزنامه : روزنامه مستقل تاریخ انتشار : 1399/07/21
محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها در پاسخ به این سوال که آیا کاندیدای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خواهد شد یا نه گفته است آدم عاقل که کاندیدای ریاست جمهوری نمی‌شود. اظهارات اقای هاشمی پرسش‌های بسیاری را به ذهن انسان متبادر می‌سازد. نخست آن که آیا این صحبت صرفا ناظر بر تصمیم کسانی است که قصد دارند نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شوند یا یک دیدگاه کلی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری از آغاز تا به امروز است؟ چه اگر این گفته فراشمول باشد در آن صورت همه کسانی را که در چهار دهه گذشته کاندیدای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شده بودند از جمله ابوی ایشان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را در بر خواهد گرفت که منطقا چنین برداشتی از صحبت‌های ایشان نمی‌تواند چندان درست باشد.
1399/07/21
413
نام روزنامه : روزنامه صمت تاریخ انتشار : 1399/07/13
خبرنگار رسانه معتبری زنگ زده بود تا با نویسنده این یادداشت درباره مشکلات کشور و راه‌های برون‌رفت از این مشکلات گفت‌وگویی انجام دهد. از خبرنگار پرسیدم چند صفحه از روزنامه را می‌خواهید به این مصاحبه اختصاص دهید؟ خبرنگار که گویا اصلا انتظار شنیدن چنین سوالی را نداشت، با لحنی که به‌خوبی معلوم بود پوزخندی چاشنی آن است، گفت شما که خودتان اهل قلم و نویسنده یادداشت‌های اقتصادی هستید، خوب می‌دانید که فضای اختصاصی برای چاپ یک مصاحبه در یک روزنامه حداکثر از نصف یک صفحه تجاوز نمی‌کند. به خبرنگار محترم گفتم دقیقا به همین دلیل است که من ترجیح می‌دهم به‌جای انجام مصاحبه با روزنامه شما دیدگاه‌ها و ‌نظراتم درباره اوضاع آشفته اقتصادی کشور را در مقالاتی که در طول هفته در این یا آن روزنامه می‌نویسم، ابراز کنم و در حقیقت فریاد بزنم؛ فریادهایی که زبان حال همه مردم مملکت است اما برخی از مسئولان توان پیدا کردن راه‌حل برای این مشکلات را ندارند و بدون داشتن استراتژی و نقشه راه مناصب کلیدی را در دست گرفته‌اند.
1399/07/13