چرا فقط از دولت انتقاد می‌کنند؟
نام روزنامه : روزنامه صمت تاریخ انتشار : 1399/10/14

آقای رئیس‌جمهور بارها در جلسات هیات دولت، ضمن برشمردن دستاوردهای پرشمار دولت، می‌پرسند چرا مطبوعات این دستاوردها را ندیده و فقط از دولت انتقاد می‌کنند.

از یک بابت شاید حق با آقای رئیس‌جمهور باشد اما همین که ایشان ترجیح می‌دهند به جای برگزاری جلسات دیدار و کنفرانس‌های مطبوعاتی با نمایندگان مطبوعات، گله ‌گذاری‌های خود از اصحاب رسانه را در جلسات هیات دولت مطرح کنند، خود جای انتقاد بسیار دارد. شاید استدلال این باشد که در شرایط کرونایی امروز، برگزاری جلسات و کنفرانس‌های مطبوعاتی، مغایر با پروتکل‌های بهداشتی است و حتی به خاطر رعایت همین پروتکل‌ها بود که امسال برخلاف سنت، آقای رئیس‌جمهور شخصا برای تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور نیافتند و لایحه توسط یکی از معاونان ایشان به رئیس مجلس تقدیم شد.

از این مقدمه که بگذریم در پاسخ این سوال که چرا مطبوعات و احتمالا کسان دیگر فقط از عملکرد دولت انتقاد می‌کنند و کاری به عملکرد قوه قضاییه، نیروی انتظامی یا سایر نهادها و سازمانها ندارند، باید گفت؛ برای اینکه رئیس‌جمهور یک مقام اجرایی منتخب مردم است و مردمی که هر 4سال یک‌بار با ساعت‌ها ایستادن در مقابل حوزه‌های رأی‌گیری این مقام اجرایی را برای اداره امور کشورشان انتخاب کرده‌اند، کاملا حق دارند عملکردهای دولت او را زیر ذره‌بین و انتقاد قرار دهند. مثل همه جای دنیا، این وظیفه و رسالت رسانه‌ها و مطبوعات است که انتقادها و نارضایتی‌های مردم را به گوش مسئولان دولت برسانند و باز این وظیفه قطعی و حتمی مسئولان است که به انتقادهایی که از آنها در رسانه‌ها می‌شود، توجه کنند و به رفع اشکالات کار خود بپردازند. مردم حل مشکلات زندگی خود را از دولت تحت رهبری رئیس‌جمهوری منتخب خودشان انتظار دارند، چون در زمان مبارزات انتخاباتی، این رئیس‌جمهور منتخب بوده که وعده حل مشکلات را به مردم داده و برای حل مشکلات کشور و زندگی مردم هیچ پیش‌شرطی قائل نشده و نگفته اگر سایر قوا و سازمان‌ها و نهادها در کار دولت دخالت یا کارشکنی نکنند یا اگر تحریم‌های اقتصادی امریکا برداشته شود، من مشکلات اقتصادی کشور را حل و برطرف می‌کنم. دولت در جریان مبارزات انتخاباتی با قاطعیت هر چه تمام‌تر عنوان کرد در صورت پیروزی در انتخابات، مشکل بیکاری، تورم، صنعت و تولید و دیگر مشکلات اقتصادی و اجتماعی را برطرف خواهد کرد.

حال در شرایطی که برخی از وعده‌های انتخاباتی محقق نشده و مشکلات کشور از نرخ ارز گرفته تا نرخ کالا و خدمات و کرایه خانه و نرخ مسکن همچنان ادامه دارد،‌ مردم و رسانه‌ها حق دارند از دولت منتخب خود گلایه کرده و به انتقاد از عملکرد برخی از دولتمردان بپردازند.

بنابراین آقای رئیس‌جمهور نباید از اینکه پیکان بیشتر انتقادها متوجه دولت است، ناخشنود باشند. از سوی دیگر، کاملا طبیعی است که قوه قضاییه و دیگر نهادها و سازمان‌‌هایی که مقام‌ها و مسئولان آنها به‌طور مستقیم از سوی مردم انتخاب نشد‌ه‌ و انتخاب و انتصاب آنها در حوزه اختیارات رهبر معظم انقلاب است، از این قاعده مستثنا هستند. انتقاد از عملکرد آنها راه و رسم و قواعد دیگری دارد. به‌ویژه آنکه این مقامات انتصابی در فرآیندی به‌عنوان مبارزات انتخاباتی شرکت نکرده و مانند روسای جمهور یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان مبارزات انتخاباتی، انواع و اقسام وعده‌وعید‌ها را با هدف جلب هر چه بیشتر آرا نمی‌دهند.

 درست به همین دلیل ساده، وقتی به کعبه مقصود می‌رسند باید به وعده‌هایی که در جریان انتخابات داده‌اند، عمل کنند. در غیر این صورت، باید پذیرای انواع و اقسام انتقادها و ابراز نارضایی‌ها از سوی مردمی که به آنها رأی داده‌اند، باشند. این اصلا عادلانه و منطقی نیست که کسی یا کسانی هم خود را منتخب مستقیم آرای مردمی بدانند و هم آمادگی شنیدن انتقادهای مردم از سوءمدیریت‌ها و سوءعملکردها را نداشته باشند.

کلمات کلیدی : مشکلات مدیریتی کشور
نویسنده : غلامرضا کیامهر
تاریخ انتشار : 1399/10/13
فایل های پیوست