488
نام روزنامه : روزنامه اعتماد تاریخ انتشار : 1401/12/01
کثیرالمشغله‌ها یعنی کسانی که در آن واحد تصدی‌گری چند منصب و مسوولیت مهم اجرایی یا مشاوره‌ای اغلب نامتجانس را در دست دارند. در واقع آفت‌هایی هستند که سال‌هاست به جان جامعه ما افتاده‌اند. آفت‌هایی که می‌توان از آنها به عنوان علت‌العلل و سرچشمه بسیاری از سوءمدیریت‌ها و سوءتدبیرها در زمینه‌های مرتبط با توسعه و پیشرفت کشور یاد کرد.
1401/12/01
487
نام روزنامه : روزنامه اعتماد تاریخ انتشار : 1401/11/17
مردم تا کی باید تاوان سیاست‌های تورم‌زای دولت‌ها را پس بدهند ابرتورم یعنی وقتی ارزش اسمی و ذاتی سکه‌های رایج مملکت به بیش از 20 برابر ارزش اعتباری درشت‌ترین اسکناس‌های رایج همان مملکت افزایش پیدا می‌کند و ادامه ضرب کوچک‌ترین سکه‌ها هم برای دولت صرفه اقتصادی ندارد، چون به دلیل ارزش ذاتی که سکه‌های مسی؛ نیکلی و آلیاژی دارند با ذوب کردن آنها می‌توان اشیای باارزش‌تری از خود سکه درست کرد، اما اسکناس‌هایی که ارزش اعتباری و قدرت خرید خود را از دست داده‌اند به کاغذهای رنگی تبدیل می‌شوند که بچه‌ها می‌توانند با آنها برای خود قایق، موشک و خانه‌های کاغذی درست کنند.
1401/11/17
486
نام روزنامه : روزنامه اعتماد تاریخ انتشار : 1401/08/22
آیا زمان آن نرسیده که زمامداران ما هم به جای انداختن گناه همه این وقایع ناخوشایند به گردن دشمنان و ماهواره‌های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی، قدری با خود خلوت کنند و راه‌حلی اساسی هم برای این ناآرامی‌ها و هم برای آینده زمامداری خود بیندیشند؟
1401/08/22
485
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/07/19
می‌خواهم بعد از مدت‌ها تحمل بیماری مقاله‌ای مرتبط با مشکلات بی‌شمار اقتصادی کشور برای «جهان‌صنعت» بنویسم. اما با یادآوری واقعه دلخراش مرگ مهسا امینی و تجمعات اعتراضی که به دنبال آن واقعه اسفناک در خیابان‌های تهران و شهرهای بزرگ و کوچک کشور برپا شده و برخوردهای سلبی و قهرآمیزی که حاکمیت با این تجمعات خیابانی داشته است، به خود می‌گویم در این شرایط اندوهبار که بر فضای جامعه حاکم شده، چه کسی حوصله خواندن مقاله‌های اقتصادی را خواهد داشت. اما باز به یاد می‌آورم که مشکلات کمرشکن اقتصادی و فشارهای بی‌حد و حصر معیشتی به جز مهمی از منظومه نارضایتی‌های اجتماعی اکثریتی از پدران و مادران همین پسران و دختران دهه هشتادی که قدرت تامین حداقل‌های نیازهای طبیعی آنها را ندارند، واقعه مرگ مظلومانه آن دختر جوان کرد را به یک خشم اجتماعی تبدیل کرده است.
1401/07/19
484
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/06/24
یک اشکال بزرگ کار بیمه‌های خصوصی در این است که اکثریت هرم مدیریتی آنها را افراد سالمند و بی‌حوصله و فاقد انگیزه که بازنشسته سازمان‌های دولتی هستند تشکیل می‌دهند و به عاملی برای کم‌تحرکی و رفتارهای بوروکراتیک با نمایندگی‌ها و حتی کارکنان خود شرکت‌ها تبدیل شده‌اند، این در حالی است که سرزندگی و تلاش در خلق ایده‌ها و محصولات نوین یکی از عوامل تعیین‌کننده در گسترش فرهنگ بیمه در جامعه و افزایش آمار بیمه‌گذاران است.
1401/06/24
483
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/05/20
در واقع امروز ما مصداق بارز این گفته معروف را که تاریخ پر از درس عبرت است، اما کسی از تاریخ درس عبرت نمی‌گیرد، به وضوح در سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم که اساس آن همچون دولت‌های گذشته بر افزایش نقدینگی بدون پشتوانه و استفاده ابزاری از افزایش نرخ دلار به منظور تامین کسر بودجه دولت است، مشاهده می‌کنیم. سیاستی بسیار تورم‌زا که فشارهای معیشتی حاصل از آن نفس اکثریت قریب به اتفاق خانوارهای کم‌درآمد و حتی قشرهای متوسط جامعه را به شماره انداخته است.
1401/05/20
482
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/05/03
اقدام رییس‌جمهور دولت نهم در زمینه‌سازی برای وارد کردن یک شوک بزرگ تورمی به اقتصاد کشور زیر عنوان هدفمندی یارانه‌ها درست شبیه شعبده‌بازی بود که از یک‌سو ۴۵ هزار تومان به عنوان یارانه نقدی در یک جیب هر ایرانی گذاشت و با آن شوک سنگین تورمی ۵۰۰ هزار تومان از جیب دیگر همان ایرانی برداشت کرد. شرایطی که از آن روز به بعد هیچ ایرانی نتوانست در برابر موج‌های پی‌در‌پی تورم و هزینه سنگین زندگی کمر راست کند.
1401/05/03
481
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/03/08
به این ترتیب شما شهروند ایرانی بازنشسته در سنین ۷۰، ۸۰ سالگی برای ادامه حیات دو راه بیشتر پیش‌رو ندارید. یا باید دور مصرف بسیاری از اقلام ضروری و حیاتی خوراکی را خط بکشید، به جایی سفر نکنید، کتاب نخوانید، هیچ‌گونه تفریح و سرگرمی نداشته باشید و طریق ریاضت پیشه کنید و یا خانه کلنگی و اتومبیل کهنه خود را بفروشید و با زندگی در زیر چادر و یا در جوار کارتن‌خواب‌ها، پول آنها را صرف تامین مایحتاج زندگی خود کنید.
1401/03/08
480
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/02/27
توپخانه شوک‌های قیمتی دولت سیزدهم بی‌وقفه در حال شلیک به بازار و سفره‌ها و معیشت مردم است؛ مردمی که دیگر برای شنیدن صدای گوشخراش این توپخانه و تحمل ویرانی‌های آن رمقی برایشان باقی نمانده است. یارانه‌های نسیه‌ای هم که وعده پرداخت آن با انواع شرط و شروط و دهک‌بندی‌های من‌درآوردی دولتمردان اغلب بی‌خبر از واقعیت‌های جاری در سطح جامعه و کف خیابان‌ها به مردم داده شده حتی اگر به دست‌شان هم برسد، دردی را از زندگی آنها دوا نخواهد کرد .
1401/02/27
479
نام روزنامه : روزنامه جهان صنعت تاریخ انتشار : 1401/02/04
مافیای دارویی عامل افزایش قیمت دارو در کشور است، مافیای اقتصادی تجارت خوراک دام و طیور را در دست دارد، مافیای اقتصادی اجازه واردات خودرو به کشور را نمی‌دهد و دست‌های پشت‌پرده عامل گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها هستند، اینها از جمله موضوعاتی هستند که از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم به گفتمان‌محوری آقای رییس‌جمهور محترم و برخی از وزرای کلیدی دولت ایشان تبدیل شده است. به موازات تداوم این گفتمان هر روز و دقیقا هر روز دارد بر مشکلات معیشتی مردم به شکلی طاقت‌فرسا افزوده می‌شود و هر روز شمار بیشتری از جمعیت کشور که قادر به تامین حداقل‌های زندگی خود نیستند به زیر خط فقر فرو می‌غلتند.
1401/02/04